Alışverişlerinizde 100 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Ev Yapımı Beton Saksı (Kendin Yap)

Ev Yapımı Beton Saksı (Kendin Yap)

Zamanımızın çoğunu evlerde geçirdiğimiz bugünlerde, boş zamanları için aktivite arayanların yeni gözdesi beton saksılar…  

Peki bu beton saksıları nasıl yapabiliriz? Beton saksı malzemeleri nelerdir? Aslında üretim olarak çok kolay ve eğlenceli olan bu aktivite için gerekli şeyler nelerdir? gibi tüm soruların cevabı bu yazımızda.

Beton Saksı Nedir?

TDK’ye göre saksı; genellikle pişmiş topraktan yapılan, içine toprak konularak çiçek yetiştirmekte kullanılan, türlü büyüklükte olabilen kap diye tanımlanmıştır. Beton saksı ise genellikle hızlı kuruyan beton harçları ve belirli miktarda suyun karıştırılıp kalıplara dökülmesi ve kuruyup bekletilmesiyle elde edilir. Son zamanlarda birçok üreticinin bu alana yönelmesiyle farklı tasarım ve desenlerde beton saksıları sosyal platformlarda görebiliyoruz.

Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Beton saksı yapmak için ilk önce malzeme listesi hazırlıyoruz. İstenirse internet ortamında birçok farklı liste ve yapılış bulunabilmektedir.

Beton Saksı Malzemeleri

 • Beton görünüm için; Hızlı Donan Harç veya Çimento + Derz Dolgu
 • Beyaz renk görünümü için; Hızlı Donan Alçı (Kartonpiyer Alçı da olabilir)
 • Hazır kalıp veya başlangıç seviyesindeyseniz yoğurt kapları, küçük plastik kaplar
 • Akrilik Boya
 • Silikon tabancası (gerekirse)
 • Silikon(gerekirse)
 • A4 kâğıdı
 • Makas
 • Küçük karton bardak
 • Küçük bir kova veya saklama kabı
 • Zımpara (gerekirse)
 • Eldiven

Beton Saksı Yapımı

Öncelikle beton saksı kalıbı için; küçük veya orta büyüklükteki (6-10 cm çapında) yoğurt kabımızın altını kesiyoruz, (eğer altı düz ise gerek yok) sonra A4 kağıdını tam ortalayacak şekilde ortasına silindir yoğurt kabımızı koyuyoruz. Silikon tabancası ile etrafını tam tur atacak şekilde a4 kağıdına silikonluyoruz. Amaç yoğurt kabının içine döktüğümüz beton dışarıya akmasın. (Eğer yoğurt kabımızın altı düz ise betonu direk kabın içine dökebiliriz.)

Sonraki aşama olarak küçük bir kovaya (veya saklama kabı) satın aldığımız beton harcını göz kararı (300-400 gr küçük yoğurt kabı için yeterli) koyuyoruz. Su ekleyerek harcımızı karıştırıyoruz Yoğurt kıvamına geldiği zaman silikonladığımız kabın içerisine yavaşça döküyoruz, yarı seviyeyi geçtiği zaman ortasına karton bardağımızı koyarak yanlarını dolduruyoruz. (Not: Bardağımızı tamamen dibine kadar yerleştirmiyoruz saksı altı için 2-3 cm altta beton harcı kalmalı) Tamamen doldurduktan sonra karton bardağımızı tam ortalı bir şekilde sabitliyoruz ve hafif bir şekilde parmaklarımızla dışarısından tam tur hafifçe vuruyoruz, bu hava kabarcığı oluşmaması için gerekli. Son olarak da saksımızı kurumaya bırakıyoruz.

Kuruduktan sonra orta dış kısmındaki yoğurt kabını kesip çıkartıyoruz ve orta kısmındaki karton bardağı çıkarıp alıyoruz.

Beton Saksı Boyama

Beton saksı boyama için en ideal boya akrilik boyalardır. Satın aldığımız akrilik boyalar kullanarak beton veya alçı saksımızı istediğimiz  renklerde ve desenlerde boyuyoruz.

Saksımız tamamen bittikten sonra içerisine isterseniz bonsai ağacı, kaktüs veya farklı küçük bir çiçek koyarak saksınızı tamamlayabilirsiniz.

Eğer ev yapımı saksı üretmek bana göre değil diyorsanız, yetenekli tasarımcılarımızın tasarladığı, estetik ve zarif beton saksı larımıza,tasarım ürünlerimize sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Beton Saksı Fiyatları

Beton saksı fiyatları son derece uygundur. Sitemizde beton saksı fiyatları 29,99 TL den başlamakta, beton saksı 3'lü seti olarak da 79,99 TL satılmaktadır. Ücretsiz kargo ve kredi kartına taksit imkanıyla sipariş vermek için hemen tıklayınız. Toptan beton saksı için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

zimagu.com

İlginizi çekecek başka bir yazı

Ev Yapımı Beton Saksı (Kendin Yap)

Paylaş:

Son Paylaşımlar

100 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı